Σάββατο, 28 Μαΐου 2016

Ερευνητική εργασία Α1 Λυκείου







Στα πλαίσια του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας της Α' Λυκείου οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α1 του11ου ΓΕΛ Λάρισας με την καθοδήγηση του καθηγητή κ. Γ. Κολούσιου διερεύνησαν και ανέπτυξαν το θέμα : "Βουνά της Ελλάδας" που αναφέρεται στο κύκλο "Περιβάλλον και Αειοφόρος Ανάπτυξη".



Πέμπτη, 12 Μαΐου 2016

Προκήρυξη για στρατιωτικές σχολές

Στη σελίδα του Γενικού Επιτελείου Εθνικής άμυνας


αναρτήθηκε η  «Προκήρυξη ∆ιαγωνισµού Επιλογής Σπουδαστών -τριών Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυµάτων (ΑΣΕΙ), Ευελπίδων (ΣΣΕ), Ναυτικών ∆οκίµων (ΣΝ∆), Ικάρων (ΣΙ), Αξιωµατικών Σωµάτων (ΣΣΑΣ), Αξιωµατικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) και των Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωµατικών (ΑΣΣΥ), Στρατού Ξηράς (ΣΜΥ), Πολεµικού Ναυτικού (ΣΜΥΝ) και Τεχνικών Υπαξιωµατικών (ΣΤΥΑ), Υπαξιωµατικών ∆ιοικητικών (ΣΥ∆) της Πολεµικής Αεροπορίας, Ακαδηµαϊκού Έτους 2016 – 17 ».
Συγκεκριμένα στο link https://diavgeia.gov.gr/doc/94%CE%91%CE%A36-05%CE%9B?inline=true
υπάρχει η προκήρυξη του διαγωνισμού επιλογής ενώ στο  link http://www.geetha.mil.gr/media/pdf-arxeia/2016/greek/ASEI_ASSY/aithsh_Asei_Assy.pdf 
η αντίστοιχη αίτηση.
Οι αιτήσεις υποβάλλονται  ηλεκτρονικά και τα δικαιολογητικά αποστέλλονται ταχυδρομικά.

Τετάρτη, 11 Μαΐου 2016

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΑΙΟΥ-ΙΟΥΝΙΟΥ 2016



Α-ΛΥΚΕΙΟΥ(Β'    ΚΥΚΛΟΣ) Β-ΛΥΚΕΙΟΥ(Α' ΚΥΚΛΟΣ) Γ-ΛΥΚΕΙΟΥ(Α' ΚΥΚΛΟΣ- εκτός 8,9,14/6 Β' ΚΥΚΛΟΣ και 7,16/6 Α'-Β' ΚΥΚΛΟΙ)



17-Μαϊ ΤΡΙΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡ.  / ΑΡΧΑΙΑ ΠΡ.
19-Μαϊ ΠΕΜΠΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ

24-Μαϊ

ΤΡΙΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΦΥΣΙΚΗ ΠΡ. /ΚΟΙΝ. ΕΠΙΣΤ.  ΠΡ.

26-Μαϊ

ΠΕΜΠΤΗ
ΑΛΓΕΒΡΑ ΦΥΣΙΚΗ
31-Μαϊ ΤΡΙΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΡΧΑΙΑ
2-Ιουν ΠΕΜΠΤΗ ΧΗΜΕΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΛΑΤΙΝΙΚΑ/ΑΕΠΠ   ΠΡΟΣΑΝΑΤ.
3-Ιουν ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΓΓΛΙΚΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΑΟΘ/ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ / ΦΥΣΙΚΗ     ΠΡΟΣΑΝΑΤ.
6-Ιουν ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ ΑΡΧΑΙΑ /ΜΑΘΗΜ.  ΠΡΟΣΑΝΑΤ.
7-Ιουν ΤΡΙΤΗ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ/ΕΦΑΡΜ. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΓΑΛΛΙΚΑ/ΣΧΕΔΙΟ-ΙΣΤ. ΚΟΙΝ. ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
8-Ιουν ΤΕΤΑΡΤΗ ΧΗΜΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ. / ΧΗΜΕΙΑ  ΠΡΟΣΑΝΑΤ.
9-Ιουν ΠΕΜΠΤΗ ΑΓΓΛΙΚΑ ΓΛΩΣΣΑ

10-Ιουν

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΓΛΩΣΣΑ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΑΓΓΛΙΚΑ

13-Ιουν

ΔΕΥΤΕΡΑ
ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑ / ΙΣΤΟΡΙΑ   ΠΡΟΣΑΝΑΤ.

14-Ιουν

ΤΡΙΤΗ
ΓΛΩΣΣΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

15-Ιουν

ΤΕΤΑΡΤΗ
ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑ
16-Ιουν ΠΕΜΠΤΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Η/Υ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤ. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ - ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ
17-Ιουν ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ